Jak przygotować samochód do niskiej temperatury?

Jak przygotować samochód do niskiej temperatury?

29 października 2024 0 By admin

Akumulator

Przed rozpoczęciem sezonu zimowego powinniśmy sprawdzić kondycję akumulatora i jego napięcie. Usługa taka w większości warsztatów jest bezpłatna. Test sprawności akumulatora pozwala ocenić wydolność baterii pod obciążeniem i przewidzieć, jak zachowa się ona podczas dużych mrozów. Jeżeli akumulator nie będzie odpowiednio naładowany, to wówczas kierowca może mieć problem z odpaleniem silnika. Zdarza się także, że winę za niedoładowany akumulator ponosi układ ładowania. W takiej sytuacji możemy samodzielnie zmierzyć napięcie na zaciskach akumulatora przy pracującym silniku. Jeśli napięcie jest niższe niż 13,7 V albo wyższe niż 14,5 V, prawdopodobnie alternator wymaga naprawy.

 

Opony

Kiedy temperatura powietrza w ciągu dnia spada poniżej – 7 °C, należy jak najszybciej wymienić opony. Zimowe ogumienie, w przeciwieństwie od letniego, posiada głębszy bieżnik, który zwiększa przyczepność samochodu na drodze. Jest także wyprodukowane z innych mieszanek gumowych, które zachowują miękkość nawet przy najniższych temperaturach. Opony zimowe powinny mieć równomiernie zużyty bieżnik, którego grubość nie może być mniejsza niż 4 mm. Dzięki tym cechom droga hamowania auta wyposażonego w ogumienie dostosowane do panujących warunków pogodowych, może skrócić się nawet o 30% w porównaniu do opon letnich. Nie warto także oszczędzać na oponach całorocznych. Sprawdzą się one jedynie w przypadku samochodów kompaktowych, które poruszają się przede wszystkim po mieście. Jednak w warunkach zimowych struktura opon całorocznych nie zapewni tak wysokiej przyczepności do jezdni jak opony zimowe.

 

Stan płynów eksploatacyjnych

Przygotowując auto do zimy istotne jest, by dodatkowo zrobić przegląd płynów eksploatacyjnych. Szczególnie istotna jest temperatura krzepnięcia płynu w układzie chłodzenia, która nie powinna być wyższa niż – 37°C. Ważna jest także regularna wymiana płynu hamulcowego. By układ hamulcowy pracował w ujemnych temperaturach bez zakłóceń, płyn powinien być niskiej lepkości. Dodatkowo na czas zimy warto zainwestować w syntetyczny olej silnikowy, który gwarantuje łatwy start silnika w warunkach niskiej temperatury, jak również skróci czas dotarcia oleju do najdalszych węzłów tarcia. Sprawdzenie temperatury krzepnięcia płynów eksploatacyjnych jest bardzo proste. Wystarczy pobrać próbki płynów np za pomocą strzykawki i następnie wlać je do niewielkich naczyń, po czym wstawić do zamrażalnika. Jeżeli po 2-3 h płyny pozostaną nadal w formie cieczy, to ich temperatura krzepnięcia jest odpowiednia.

 

Uszczelki, zamki, wycieraczki

Gumowe uszczelki w drzwiach oraz klapie bagażnika należy posmarować silikonem lub wazeliną techniczną, która zapobiegnie ich przymarzaniu oraz uszkodzeniu podczas otwierania samochodu przy temperaturze poniżej zera. Na wypadek zamarzniętego zamku warto również nosić przy sobie odmrażacz do zamków.

 

Ważne znaczenie szczególnie o tej porze roku, ma również stan wycieraczek. Zanim wyruszymy w podróż samochodem powinniśmy sprawdzić, czy wycieraczki nie przymarzają do szyby. Jeżeli wycieraczki słabo zbierają brud, jest to znak, że ich pióra się zużyły i trzeba je wymienić na nowe. Istotny wpływ na ich jakość ma także płyn do spryskiwaczy. Musi być on przede wszystkim odporny na zamarzanie, mieć dobre właściwości myjące, dobrze smarować gumowe pióra wycieraczek, być neutralny dla gumy oraz powłoki lakierniczej.

 

Dodatkowe wyposażenie

Warto także wyposażyć się w dodatkowy sprzęt, który będzie przydatny podczas zimy. Niezbędne w odśnieżaniu naszego samochodu będą: zmiotka, skrobaczka lub ewentualnie odmrażacz do szyb w płynie oraz nieprzemakalne rękawice. Dodatkowo pożyteczne okazać się mogą przewody rozruchowe, linka holownicza i łańcuchy śniegowe, które możemy wozić w bagażniku. Pamiętajmy także o konieczności posiadania kamizelki odblaskowej, która zapewni kierowcy widoczność w razie konieczności dokonania naprawy pojazdu.